top of page

VENDETTA

Diabeł tkwi w szczegółach...

DSC_0164 – ze zmianami.png
DSC_0162 – ze zmianami.png

Szpula

W serii kołowrotków VENDETTA została zastosowana aluminiowa szpula główna. Większość kołowrotków z tej grupy cenowej posiada jedynie szpulę kompozytową. Atutów szpuli głównej nie trzeba wymieniać ,ale warto przytoczyć jeden - wytrzymałość. To, że kołowrotkiem nie wbijamy gwoździ nie oznacza, że nie są narażone na uszkodzenia. Aluminiowa szpula jest po prostu wytrzymalsza. Trwalsza jest również płaszczyzna z którą żyłka nieustannie się styka podczas wyrzutów. Uszczerbienie kompozytowej szpuli i brak reakcji w porę skończy się zerwaniem zestawu lub co gorsza stratą ryby.

Wyważenie aluminiowej szpuli jest również precyzyjniejsze, a co za tym idzie praca kołowrotka jest płynniejsza. Komputerowe wyważenie szpuli zwiększa żywotność tulei oraz łożysk.

Wolny Bieg

Jeśli już się tu znalazłeś i czytasz ten tekst, to raczej nie muszę tłumaczyć na czym polega działanie wolnego biegu. Mogę jedynie przybliżyć odczucia z jego działania. Kilka słów o precyzji.

Miękko - to dobre określenie pracy tego sprzęgiełka. Nie występuje w nim charakterystyczny dla budżetowych kołowrotków "rwany posuw". Po załączeniu trybu wolnego biegu i braniu widać po pracy żyłki oraz szpuli, że ryba nie ma problemu z wysunięciem sobie żyłki. Nie zależnie czy jest to niewielki leszcz czy średni karp bez problemu dostosujemy siłę jaką musi włożyć ryba w odjazd zestawu. Zwolnienie wolnego biegu jest możliwe za pomocą przekręcenia korbki lub przez dźwignię znajdującą się standardowo w tej serii kołowrotków, w tylnej części korpusu.

DSC_0161 – ze zmianami.png
DSC_0160 – ze zmianami.png

Podsumowanie

Kołowrotki z serii VENDETTA to idealny kompromis pomiędzy budżetowym sprzętem, a półprofesjonalnymi rolkami. Konstrukcja jest bardzo dobrze wyważona i tworzy spójną harmonię. Trzeba brać pod uwagę oczywiście cenę, ale w tej klasie jest to niewątpliwy faworyt. 9 łożysk plus 1 oporowe robi wrażenie na nie jednym wędkarzu i znawcy sprzętu. Dodatkowo punktując aluminiową szpulą główną i komputerowo wyważonym rotorem deklasuje rywali. Kołowrotek z tej serii i rozmiarze 3000 idealnie pasuje do lekkiego oraz średniego zestawu feeder-owego, a nie rzadko używany jest do karpiówek o delikatniejszej charakterystyce.

bottom of page